Monday, Jun 25, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаСЈО бара продолжување на куќниот притвор на Талески

СЈО бара продолжување на куќниот притвор на Талески

vladimir-taleski-izjava-1-620x330-620x330

Специјалното јавно обвинителство денека од Кривичниот суд во Скопје побарало продолжување на куќниот притвор на битолскиот градоначалник, Владимир Талески за нови 30 дена, потврдија за „Мета“ од СЈО.

Ова е второ барање на СЈО за продолжување на притворот на Талески, кој му истекува утре. Мерката куќен притвор на битолскиот градоначалник, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“, му беше одредена од судот на 16 јуни, а му беше продолжен на 21 јули, по предлог на СЈО.