Saturday, Jul 4, 2020
HomeДЕНЕШНАРегионСите министри се откажуваат од Грчкото министерство за финансии

Сите министри се откажуваат од Грчкото министерство за финансии

По оставката на министерот за финансии Јанис Варуфакис, и грчкиот заменик министер за финансии Надиа Валавани јанапушта функцијата. Таа го информираше премиерот Алексис Ципрас дека поднесува оставка од функцијата, соопштија од Министерството. Заменик министерката ја поднела оставката на 13 јули. Валавани во писмото му се заблагодарува на премиерот што и дал можност „да им служи на напорите за ослободување“.