HomeДЕНЕШНАСветСилен земјотрес во Нов Зеланд, опасност од Цунами

Силен земјотрес во Нов Зеланд, опасност од Цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според податоците на европската геолошка служба потресот е со јачина од 7,4 степени по Рихтер со епицентар на длабочина од 10 километри.

Потресот се случил нешто по полноќ по локално време. Епицентарот е на 99 километри од Кристчрч, кој пред неколку години беше разурнат во земјотрес. Тогаш починаа најмалку 185 луѓе, а потресот беше со магнитута од 6,3 степени по Рихтер. Засега нема податоци за настрадани и материјали штета.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com