Saturday, Jan 16, 2021
HomeДЕНЕШНАПолитикаШто ќе открие „За заедничка Македонија“ во петок?

Што ќе открие „За заедничка Македонија“ во петок?

bogdan-ilievski1

Денеска се одржаа нови протести на иницијативата „За заедничка Македонија“ од каде најавија дека ќе демонстрираат до петок, а потоа ќе откриле важни пораки.

– Законодавниот дом и денес не избра претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа, тоа е нова победа. Браво за сите нас, нова голема победа за сите граѓани кои се на улиците, истакна Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Црвено-жолтата линија нема да ја поминат. Пред нас имаме нова недела кога треба да го одбраниме Уставот и да не дозволиме избор на Претседател на Собрание кој под перница ја чува тиранската платформа. А во петок ќе соопштиме важни информации и планови за наредниот период, велат од иницијативата.