Saturday, Jun 16, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаШтипјани превезувале мигранти – шверцот цвета

Штипјани превезувале мигранти – шверцот цвета

policija-2

Штипјани си рават бизнис со шверцување мигранти. Вчера мешовите полициска патрола открила два случаи на криумчарење на мигранти.

Во првиот случај, моторно возило “фолксваген венто” со штипски регистарски таблички, управувано од страна на М.С од штипското село Кучица, превезулаво шест илегални мигранти.

Во истиот ден со автомобил “форд” со штипски регистарски таблички се откриени, исто така 6 илегални мигранти, но возачот успеал да побегне. Од МВР додадоа дека по возачот е започната потрага. Инаку, сите мигранти се приведени и однесени во полициската станица.