HomeДЕНЕШНАСветСеверна Кореа го „дочекува“ претседателот на САД со ракета?

Северна Кореа го „дочекува“ претседателот на САД со ракета?

На денот на претседателските избори во САД, претседателот на Северна Кореа Ким Џонг Ун би можел да изврши тестирање на ракета, во „знак на поздрав“ до новиот претседател. Како што пренесуваат медиумите, би можеле да бидат лансирани ракетите „масудан“ или „БМ-35“, кои имаат домет до американскиот остров Гуам, кој се наоѓа во западен Пацифик.

Северна Кореа продолжува да ракетни и нуклеарни проби и покрај санкциите кои ги воведе САД и другите западни држави, а американските и јужнокорејските сили распоредени долж границата на Јужна Кореа се во потполна привраност.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com