Wednesday, Apr 21, 2021
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалСензационален транфер:Милан потпиша со џокерот на Реал Мадрид!

Сензационален транфер:Милан потпиша со џокерот на Реал Мадрид!

Напаѓачот на Реал Мадрид, Алваро Мората ги договори условите за потпишување на договор со екипата на Милан за 60 милиони евра.

 

Alvaro Morata of Real Madrid during the UEFA Champions League group F match between Real Madrid and Sporting Club de Portugal on September 14, 2016 at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain.(Photo by VI Images via Getty Images)

Шпанецот долго време се поврзува со други клубови, бидејќи на Бернабе не успеа да се наметне во првиот состав на Зинедин Зидан. А сега се чини дека Милан успеа да обезбеди негов потпис, но се уште се чека одобрување од шпанскиот клуб.

Според “Gazzetta dello Sport“, Мората треба да добие 150.000 евра неделно играјќи за Милан.

Милан има нов сопственик кој веќе почна да носи добри играчи и сака да се вклучи во трката за скудетото каде последните 5 години се многу далеку од такво нешто. А наредната година за прв пат после 3 сезони ќе играт во Европа и тоа во Лига Европа.