HomeФЕР ПЛЕЈФудбалСегашната ѕвезда на Ливерпул, Бразилецот Фирмино бил откриен на „Football Manager“!

Сегашната ѕвезда на Ливерпул, Бразилецот Фирмино бил откриен на „Football Manager“!

Ѕвездата на Ливерпул одличниот Бразилец Роберто Фирмино, стана прв избор во нападот во тимот на Јурген Клоп, а она што е интересно е дека неговиот првиот клуб за кого тој играл во Европа, Хофенхајм, неговите квалитети ги открил преку популарната игра „Football Menager“. Хофенхајм во 2011 година реши на бразилскиот второлигаш Фигуеренсе да му плати четири милиони евра за напаѓачот Роберто Фирмино.

„Со еден мој колега често ја играме оваа игра и случајно го откривме Фирмино. Беше ефикасен во Фигуеренсе и решивме да го скаутираме, а потоа и да го реализираме трансферот. Имаше многу скептици кога решивме да ја платиме бараната сума, бидејќи тој сепак беше играч во втората бразилска лига, но мислам дека на крајот завршивме одлична работа“, рекол Луц Фаненстил, скаут кој е најзаслужен за доаѓањето на Фирмино во Европа.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com