HomeДЕНЕШНАСкопјеСедум лица затруени од печурки во Сопиште

Седум лица затруени од печурки во Сопиште

Во скопско Сопиште седум души биле затруени од печурки. Пет од нив во текот на денот биле однесени на токсикологија, а еден од нив бил пуштен дома, а докторите ова попладне примиле уште двајца кои пријавиле дека им е потребна медицинска помош.

Труењето се случило вчеравечер откако тие јаделе печурки кои самите ги собирале. Првите симптоми на турње биле забележани кај нив после пет часа.

Извор: Telma.com.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com