Friday, Mar 23, 2018
HomeДЕНЕШНАСветСе судрија воен и туристички авион во САД-две лица загинаа

Се судрија воен и туристички авион во САД-две лица загинаа

Две загинати лица е епилогот од судир помеѓу мал туристички авион ,,Цесна” и американски ловец Ф-16 кој се случи на 18 километри северно од градот Чарлстон.

Пилотот на ловецот успеал да се катапултира, пред неговиот авион да се урне, прецизирале  од военовоздухопловната база Шоу во Јужна Каролина, каде авионот бил стациониран.

Федералната служба за истраги на сообрајќајни несреќи информирала дека загинал пилотот и еден патник од авионот ,,Цесна”