Monday, Jun 18, 2018
HomeДЕНЕШНАЕкономијаСе спојуваат двете најголеми светски пивари за 106 милијарди долари

Се спојуваат двете најголеми светски пивари за 106 милијарди долари

Белгискиот производител Anheuser Busch InBev направи храбар чекор за превземање на пиварата SABMiller од Велика Британија за сума од неверојатни 106 милијарди долари. Новата компанија сега ќе контролира една третина од светскиот пазар на пиво, а одлуката е донесена за справување со падот на продажбата и надоаѓањето на малите пивари кои изработуваат специфични, домашни врсти на пиво.

anheuser-takeover

Инаку Anheuser Busch InBev е еден од најголемите пивски гиганти кој ги поседува брендовите Budweiser, Corona, Stella Artois и Beck’s, додека пак SABMiller ги произведува луксузните пива Miller Genuine Draft, Peroni и Milwaukee’s Best кои доминираат во Велика Британија и САД.