HomeАНТИСТРЕСЖуркиСе одржа традиционалниот џез фестивал во Штип (ГАЛЕРИЈА)

Се одржа традиционалниот џез фестивал во Штип (ГАЛЕРИЈА)

Традиционалниот џез фестивал кој секоја година се одржува во Штип, оваа година на 5 и 6-ти октомври Штипјани ја продолжија традицијата. Вчера и завчера во домот на младите во Штип се одржа традиционалниот џез фестивал по кој овој град е препознатлив, а на него оваа година настапија два бенда.

2

3

4

Првата вечер настапи бендот „Project Orpheus“. Станува зор за македонски џез музичари, кои во последниов период имаат голема публика и многу обожаватели, а целото тоа можеа да и го прикажат на штипската публика каде навистина воодушевија со својот настап. Втората вечер настапи џез-составот „Fierce“.

img_5291

img_5302

img_5259

img_5244

Два бенда, малубројна публика, но со одлична музика и пријатна атмосфера Штип го одбележа новото издание на овој џез фестивал и на тој начин ја зачува традицијата како град во кој од секогаш се негувала и ќе се негува џез музиката.

img_5142-1

Автор: Михаило Донев

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com