HomeДЕНЕШНАПолитикаШеќеринска разочарана што жена не е претседател на САД, но тоа е желба на народот

Шеќеринска разочарана што жена не е претседател на САД, но тоа е желба на народот

Радмила Шеќеринска при проследување на резултатите од изборите во САД организиран од американската амбасада во Скопје посочи дека лично е разочарана што жена не успеала да стане претседател, но дека народот го изразил своето мислење без оглед што Трамп немаше поддршка од медиумите.

– Не можам да кажам дека не жалам што не победи жена. Изборите во САД покажаа дека дури и големата медиумска поддршка не е доволна кога граѓаните бараат промени. Сите укажуваа победа на Клинтон, но се случи спротивното. Тоа е одраз на демократската волја на граѓаните, како што ќе биде на 11 декември во Македонија, изјави Шеќеринска по победата на Доналд Трамп.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com