HomeРЕФЛЕКТОРМедиумиШарли Ебдо повторно предизвика бес со карикатура за победата на Трамп

Шарли Ебдо повторно предизвика бес со карикатура за победата на Трамп

sarli-ebdo-obama

Францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо не престанува да го навлекува бесот на себе. По карикатурите за Алах, мигрантите и Италијанците по земјотресот, сега светот му се налути за американските избори. На карикатурата се гледа како актуелниот претседател Барак Обама бега од полицајци кои пукаат во него, а под неа пишува: „Обама – повторно обичен граѓанин“.

Карикатурата веднаш предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Групата која се залага за надмоќ на белците во САД, Кју Клакс Клен ја поддржа кандидатурата на Трамп, а расно мотивираните инциденти во Америка пораснаа по одржувањето на изборите.
sarli-ebdo

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com