HomeДЕНЕШНАПолитикаШарена револуција со антифашистичка песна најави масовен собир

Шарена револуција со антифашистичка песна најави масовен собир

sarena-revolucija-1

Шарената револуција денес во 17 часот ќе одржи голем собир пред Собранието на Република Македонија со цел да и изрази поддршка во работењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Со антифашистичка песна Шарената револуција најави масовен протест против сите опструкции со кои се соочува СЈО.

„Кривичниот суд Скопје 1 е изворот на најголемите опструкции врз работата на СЈО. Од вкупните барања за притвор од страна на СЈО, Кривичниот суд одобри само ЕДНО барање. Од другата страна, за периодот 2012-2014, од вкупно 717 барања за притвор од страна на Обвинителството на Зврлевски, Судовите во Република Македонија имаат одобрено 707 (99%). Ова е само еден од многуте облици на опструкции и поставување на двојни стандарди во судската практика кога станува збор за работењетона СЈО“, посочија од Шарената револуција.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com