HomeДЕНЕШНАСветСаркози за реферндум околу излегување на Франција од ЕУ

Саркози за реферндум околу излегување на Франција од ЕУ

Поранешниот претседател на Франција Никола Саркози не ја исклучува можноста да се распише референдум за излегување на земјата од ЕУ во случај на повторен избор за шеф на државата. Саркози наведе дека повеќе сака да зборува за реформите во ЕУ и посебно за француско-германското регионално лидерство, чија концепција има намера да го предложи Берлин.

Саркози, кој се наоѓаше на чело на Франција од 2007 до 2012 година кој крајот на август соопшти дека има намера да се кандидира на претседателските избори 2017 година. Кон почетокот на септември лидерот на партијата Национален фронт Марин ле Пен вети дека ќе распише референдум за членство на Франција во ЕУ во случај на негов избор за претседател 2017 година

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com