HomeФЕР ПЛЕЈОстанатиРозберг ќе ја освои титулата доколку победи на трката во Бразил

Розберг ќе ја освои титулата доколку победи на трката во Бразил

Mercedes driver Lewis Hamilton, right, of Britain lifts a thumb as he and Mercedes driver Nico Rosberg, left, of Germany pose after the Formula One qualifying in Hockenheim, Germany, Saturday, July 30, 2016. The German Formula One Grand Prix takes place in Hockenheim on Sunday, July 31, 2016. (AP Photo/Jens Meyer)

Возачот на Мерцедес Нико Розберг ќе ја освои првата шампионска титула во Формула 1 доколку победи во предстоечката трка за големата награда во Бразил. Розберг има 349 поени, 19 повеќе од клупскиот колеги Хамилтон и потребна му е победа да дојде до првата шампионска титула во Формула 1.

Постојат повеќе опции, во зависност од пласманот на возачот, па Розберг може да ја освои титулата и ако го освои второто место, а Хамилтон четврто или пето. Исто така Розберг ќе ја освои титулата доколку заврши трет, а Хаилтон шести или седми. Доколку тројниот шампион Хамилтон победи во Бразил тогаш шампионот ќе биде одлучен во последната трка во Абу Даби на 27 ноември.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com