HomeАНТИСТРЕСЕкимРецепт од три состојки ја „убива“ настинката

Рецепт од три состојки ја „убива“ настинката

Променливото време како ова во моментов е идеално за размножување на бактериите, па затоа речиси секој втор човек е настинат и болен. Ви го откриваме најлесниот начин да ја победите настинката, а сепак лекот да го направите сами дома.

Се што ви е потребно:
– лимон
– ѓумбир
– мед

Лимoнот добро измијте го, излупете ја кората и остатокот ставете го во блендер, но без семките. Испасираниот лимон помешајте го со мед, така што ќе добиете густа смеса и во неа додадете го пасираниот ѓумбир. За подготовка на поголема количина употребете 300 гр мед и 3 лимони, а ѓумбир додадете по желба. Смесата ставете ја во чиста тегла и консумирајте по една кафена лажица на ден.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com