Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаРасте бројот на заболени од грип

Расте бројот на заболени од грип

bolnica

Во интервал од 8-ми до 14-ти февруари во Република Македонија се пријавени 4230 случаи на луѓе заболени од грип или заболувања слични на грип.

lekar

Од Институтот за јавно здравје информираат дека бројката е зголемена за 35 посто споредено со минатата недела.

Пријавени се и два смртни случаи во Битола, со историја на хронични болести. Грипот до сега земал најголем замав во Скопје, Стумица и Битола.