Monday, May 21, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаРаспитот одложен, Јанкулоска бара увид во доказите

Распитот одложен, Јанкулоска бара увид во доказите

jankulovska-gordana-1-

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска беше повикана на распит во Специјалното јавно обвинителство, каде што се задржа само половина час.

Како што рече Јанкулоска, таа и нејзиниот адвокатски тим побарале одложување на распитот бидејќи, како што посочи, не биле исполнети минималните услови и „процесно-правни стандарди“.

– Како странки кои би требало да бидат рамноправни во една постапка, јас и тимот на мојата одбрана инсистираме да бидат исполнети барем минимум елементарни услови, процедурата да може да се одвива и каде ќе бидат исполнети и минималните права за странките во постапката. Во тој контекст, денеска побаравме барем минимално почитување на процесните права. Свесна сум дека ова што се случува, е резултат на тоа што се наближуваат изборите и како што јавноста и медиумите коментираа дека тие целосно се ставени во функција на политичката кампања на опозицијата, која нема што да им понуди на граѓаните, па сега најважна алатка им е само СЈО – вели Јанкулоска.

Таа појасни дека побарала да и бидат дадени на увид доказите и документите врз основа на кои е осомничена за да знае за што точно се товари.

Поранешната министерка уште еднаш изјави дека не се чувствува виновна и дека не сторила некакво кривично дело во изминатите години додека ја извршувала министерската функција,  работела професионално, согласно законите и Уставот и во корист на граѓаните на државата.

На новинарско прашање дали и недостига министерската функција, Јанкулоска одговори негативно и дека сега се чувствува одлично.

Покрај Јанкулоска, денеска на распит во СЈО беше и Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на поранешниот директор во УБК.