Saturday, Apr 21, 2018
HomeДЕНЕШНАСветРахој: Доколку Велика Британија си замине од ЕУ, си заминува и Шкотска

Рахој: Доколку Велика Британија си замине од ЕУ, си заминува и Шкотска

marijano-rahoj-1-610x400

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изјави дека се противи на преговорите за евентуално останување на Шкотска во Европската Унија, откако Велика Британија ја напушти Унијата, јави Танјуг.

– Сакам да бидем јасен: Шкотска нема надлежности потребни за преговори за членство во ЕУ. Шпанија се противи на преговорите со кого било освен со Владата на Обединетото Кралство, изјави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој на прес-конференцијата, одржана по самитот на европските лидери во Брисел.

Рахој нагласи дека „апсолутно се противи на преговорите“ и додаде дека верува дека сите се согласуваат со него.

– Доколку Велика Британија замине од ЕУ, си заминува и Шкотска, рече Рахој.