HomeДЕНЕШНАСветПутин: Влошувањето на односите со САД започна со Југославија

Путин: Влошувањето на односите со САД започна со Југославија

Претседателот на Русија Владимир Путин вели дека влошувањето на односите на релација Москва-Вашингтон не е предизвикано до конфликтите во Сирија, туку дека целото тоа започнало уште од распаѓањето на Југославија. Владимир Путин, на конференцијата за новинари за време на последниот ден од самитот БРИКС, беше запрашан дали односите мешу САД и Русија се влошени поради Сирија.

„Грешите, сетете се што се случи во Југославија- од таму започна се“, одговори Путин во Индија. „Јас тогаш не бев претседател. Меѓутоа, дали го свртев авионот над Атлантикот? Тоа беше Јевгениј Примаков“, изјави рускиот лидер. „Патем, Борис Јељцин беше посебен. Кога зазема причично цврст став во однос на прашањето за Југославија, веднаш сите започнаа да се присетуваат како тој бил зависен од алкохолот. Така е започната дискредитација. Ете, од таму почна се“, објасни Путин.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com