Saturday, Jun 16, 2018
HomeДЕНЕШНАСветПутин им вети сопствена параолимпијада на руските спортисти

Путин им вети сопствена параолимпијада на руските спортисти

vladimir putin

Претседателот на Русија Владимир Путин, денеска изјави дека забраната за руските спортисти да учествуваат на Параолимписките игри во Рио де Жанеиро е неморална и најави организирање на посебно натпреварување за нив.

„Ние ве поддржуваме и ќе организираме специјални натпревари на кои ќе можете да го покажете своето мајсторство. Наградите за победниците ќе бидат исти како и тие на крајот од Параолимписките игри“, истакна Путин на средбата со руските олимпијци.

Тој додаде дека Русија ќе продолжи да се бори за спорт без допинг.

„Неправедно и неморално е да се лутите на тие за кои спортот е смисла на животот, кои со својот пример им даваат надеж и верба во сопствените сили на милиони луѓе со инвалидитет. Жал ми е за тие кои носат такви одлуки, бидејќи мора да знаат дека тоа за нив самите е понижувачки“, истакна Путин.

Рускиот министер за спорт Виталиј Мутко најави дека Москва ќе се жали до швајцарскиот федерален суд на одлуката на Судот од Лозана да им забрани учество на параолимпијците во Рио.

На руските атлетичари, освен на Дарија Клишине, поради наводен систематски допинг не им беше дозволено учество на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.