Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионПрвиот српски дипломат: Најавата за вооружување на некои земји во регионот секако бара одговор!

Првиот српски дипломат: Најавата за вооружување на некои земји во регионот секако бара одговор!

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ со дека најавата за вооружување на некои земји во регионот „секако бара одговор од Србија“, јави Танјуг.

– Тоа е потполно спротивно од глобалната тенденција за разоружување, изјави Дачиќ за медиумите во Белград, и додаде дека за тоа прашање е разговарано со претставници од НАТО и генералниот секретар Јенс Столтенберг.

– Тоа сигурно ќе бара одговор од Србија, порача српскиот министер за надворешни работи.