HomeДЕНЕШНАРегионПрв пат по 1999, Босански Србин избран за градоначалник на Сребреница

Прв пат по 1999, Босански Србин избран за градоначалник на Сребреница

Изборната комисија официјално ја потврди победата на босанскиот Србин, Младен Груjичиќ за градоначалник на Сребреница, која од 1999 година беше управувана од Бошњак. Според официјалните резултати, објавени денеска, Груjичиќ добил 54,4 проценти од гласовите на изборите на 2-ри октомври, а досегашниот градоначалник Ќамил Дураковиќ – 45,5 отсто од гласовите.

Бошњаците се вознемирени од победата на Груjичиќ бидејќи јавно не изјавил дека убиството на над 8.000 муслимани, мажи и момчиња во јули 1995 година е акт на геноцид.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com