HomeДЕНЕШНАРегионПротести во Тирана поради усвојување на закон за увоз на отпад

Протести во Тирана поради усвојување на закон за увоз на отпад

tirana-protest-otpad

Албанското собрание синоќа го усвои законот за менаџирање со отпад со кој се овозможува и увоз на отпад. Законот беше усвоен и покрај силното спротивставување на невладиниот сектор, но и повеќе политички партии. Со само 63 гласови „за“ владејачката Социјалистичка партија го усвои законот за кој опозицијата тврди дека е лошо решение за земјата.

На гласањето не присуствуваа ниту пратениците на партијата Движење за Социјалистичка интеграција која е дел од владината коалиција по претходното недоразбирање по оваа прашање помеѓу премиерот Рама и претседателот на Собранието Илир Мета.

Во текот на дебатата надвор од Собранието продолжија целодневните протести на невладините организации. Организаторите на протестите и опозицијата сметаат дека Албанија може да биде место каде што ќе пристигнува и сомнителен радиоактивен отпад. Власта информираше дека ќе има листа на отпад кој ќе може да се увезува и нема да се дозволи увоз на проблематичен отпад.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com