HomeАЈНШТАЈНИЈААрхеологија и ИсторијаПронајдена недопрена мумија во Египет

Пронајдена недопрена мумија во Египет

mumija

Шпански археолози пронашле мумија во добра состојба во една гробница кај Луксор во јужен Египет, соопшти денес египетското Министерство за антиквитети. Мумијата била пронајдена во близина на храмот кој го изградил фараонот Тутмозис Трети на западниот брег на Луксор.

„Мумијата е многу убава, покриена е со слоеви од платно и гибс. Таа е во добра состојба“, стои во соопштението. Овие посмртни остатоци се пронајдени во древен саркофаг и се претпоставува дека станувало збор за Аменренеф, кој ја носел титулата „слуга на кралското семејство“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com