HomeДЕНЕШНАПолитикаПродановски не помина – Шукуровска и понатаму двојник на Шеќеринска

Продановски не помина – Шукуровска и понатаму двојник на Шеќеринска

ДИК ги констаираше сите листи освен кандидатурите на Бранко Јаневски и Социјал-демократската партија во изборната единица еден и три. Стево Продановски нема да му биде противкандидат на Стево Пендаровски, ниту Љупчо Николовски од СДПМ на Љупчо Николовски од СДСМ. Овие две листи предизвикаа намногу дискусија и сомневања во ДИК.

Бранко Јаневски има право на жалба до Управен суд за листите. Во останатите изборни единици листите му беа прифатени – Радмила Шукуровска останува и понатаму да биде двојникот од СДПМ на Радмила Шеќеринска од СДСМ.

Останатите спорни листи поминаа без дискусија. Така зелено светло да се тркаат на 11 декември освен политичката четворка добија и коалициите за Промени и правда и ВМРО за Македонија, Алијанса за албанците и Левица рокот за констатирње на листите истекува на полноќ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com