HomeДЕНЕШНАСветПринцот Џорџ и принцезата Шарлот за прв пат во Канада

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот за прв пат во Канада

Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кејт пристигнале во Британска Колумбија, на почетокот на осумдневната посета на Канада за време на која ќе ги разледа спектакуларните природни убавини и ќе се сретне со бегалците и американските доморотци. Со нив се и принцот Џорџ и принцезата Шарлот.

Во официјалната посета на Канда војвотката од Кембриџ пристигна со децата Џорџ и Шарлот. Крлаското семејство со воени почести и пукање на топови беше пречекано пред парламентот на најзападната канадска покраина.

kralsko-semejstvo

Премиерот Џастин Трудо оцени дека оваа посета ќе биде поразлична од нивниот претходен престој во Канада пред пет години, бидејќи Вилијам и Кејт се сега родители на две деца. „Во време кога Канада следната година одбележува 150 години независност, не радуваат средбите со младите кои ќе ја водат оваа земја во следните неколку децении“, изјави британскиот принц.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com