HomeДЕНЕШНАСветПринцот Маха ќе ја преземе власта во Тајланд

Принцот Маха ќе ја преземе власта во Тајланд

Принцот Маха Вајиралонгкорн ќе биде прогласен за нов крал на Тајланд, педесет денови по смртtа на неговиот татко, кралот Бумибол Арулинадеј.

Медиумите во Бангкок јавуваат дека одлуката за тоа ќе ја соопшти претседателот на тајландскиот Парламент кој ќе соопти и дека принцот Маха прифатил да се искачи на престолот и да стане крал. Маха ќе биде устоличен како крал Рама Десетти, десетиот монарх од династијата Чакри.

Неговиот татко, кралот Бумибол, почина на 13 октомври на 90-годишна возраст, откако 70 години беше на тајланскиот престол, најдолго од кој било друг монарх во светот. По смрта на кралот, кој беше омилен межу Тајланѓаните, Владата прогласи едногодишна жалост.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com