HomeГИГА БАЈТХај текПретставен нов суперсоничен патнички авион

Претставен нов суперсоничен патнички авион

Оваа недела во Денвер е претставен прототип на суперсоничниот патнички авион ,кој претставува револуција во авиосообраќајот .
Со новиот авион ,познат под името Baby Boom ,летот од Лондон до Њу Јорк би требало да трае три и пол саати .

Повратна карта би требало да чини пет илјади амерички долари ,а пробен лет на авионот би требало му се случи во 2017 година во Калифорнија.

Брзина и до 2300 км на час .
Го направиле фирмите Virgin Galactic и Boom Technology.

“ Веќе подолго време сум опседнат со иновациите во зрачниот простор и развојот на брзите комерцијални летови .Како иноватор во свемирот ,одлуката на Virgin Galactica да работи на Baby Boom беше спонтана .Возбудени сме поради овој проект .“-Рече основачот на компанијата Virgin Galactic Richard Branson.

Тој исто така потврди дека неговата компанија има опција да купи десет авиони од тој тип ,пренесува Daily Mail.

“ Ние уште од 1960-та летаме со иста брзина .Сега имаме технолошки можности да го промениме тоа“-вели генералниот директор на Boom Blake Scholl.

Авионот би требало да развива брзина од 2,3 илјади километри на час .Го направиле експерти од SpaceX, Boeing и НАСА.

POST TAGS:
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com