Sunday, Jun 17, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈКошаркаПознати сите учесници на Евробаскет 2017, Македонија по една деценија без учество

Познати сите учесници на Евробаскет 2017, Македонија по една деценија без учество

evrobasket-makedonska-reprezentacija

Познати се сите 24 репрезентации кои ќе учествуваат на Евробаскетот 2017 година, кое ќе се игра во Турција, Романија, Финска и Израел. Па така, од поодамна, директен пласман обезбедија Шпанија, Србија, Литванија, Хрватска, Франција, Грција, Латвија, Чешка и Италија, додека преку овој квалификациски циклус виза за најновиот Евробаскет обезбедија и Словенија, Исланд, Русија, Полска, Црна Гора, Унгарија, Велика Британија, Белгија, Украина, Грузија и Германија. Овие 20 селекции заедно со четирите земји домаќини ја даваат бројката од 24 учесници.

По речиси една деценија, Македонија ја прекина низата настапи на евро-шампионатите. Европското првенство ќе се игра од 31. август до 17. септември 2017 година.