HomeДЕНЕШНАСветПочина творецот на „Биг мек“

Почина творецот на „Биг мек“

Творецот на познатиот „Биг Мек“ Џим Делигати почина на 98-годишна возраст, пренесуваат американските медиуми. Популарниот сендвич прв пат се појавил на менито на мрежа на ресторани во Питсбург, со кој раководеше Делигати.

big-mek-2

Откако постигна успех на локално ниво, директорите на „Мекдоналдс“ ја преземале идејата и го претставиле „биг мек“ на целата територија на САД во 1968 година.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com