HomeДЕНЕШНАСветПочина тајландскиот крал Бумибол кој владееше 70 години

Почина тајландскиот крал Бумибол кој владееше 70 години

tajlandski-kral

Кралската палата соопшти дека тајландскиот крал Бумибол Адуладеј починал после долга болест. Тој имал 88 години, а на тронот поминал полни седум децении и 126 дена. Кралот починал во мир, во болницата „Сирирај“ во 15:52 часот по локално време, соопшто прес службата на кралското семејство.

tajland-f1

Кралот Бумобол Адуладеј, монарх со најдолг стаж на владеење во светот, е многу почитуван во Тајланд. Во текот на целите седум децении тој важел за личност која ја обединува земјата, а интервенирал во ситуации кога се заканувала опасност од криза.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com