HomeРЕФЛЕКТОРМузикаПочина американскиот рок музичар Леон Расел

Почина американскиот рок музичар Леон Расел

Леон Расел, американски рок музичар кој пееше, свирење и напиша некои од познатите песни за славни музичари, почина во Нешвил на 75-годишна возраст, соопшти неговата сопруга. Музичарот во јули имаше операција вградување на бајпас на срцето од која се опоравуваше. Тој планираше да ја продолжи турнејата во јануари следната година. Леон Расел ја напиша песната „Delta lady“ за Џо Кокер во 1969 година, со која таа иста година тргна на неговата турнеја.

Пред се тој беше пијанист, но свиреше и гитара и бас гитара. Беше познат и по настапите со групата „Beach boys“ и изведувањето на нивната песна „California girls“. Расел свиреше и со Боб Дилан, Френк Синатра, Ајк и Тина Тарнер, Елтон Џон, „Ролинг Стоунс“, како и со популарните „Битлси“.

Музичарот во 2011 година влезе во Куќата на славни текстописци и подоцна беше награден за исклучителен музички допринос во Куќата на славни на рокенролот. Во 1973 година беше прогласен за најголема сценска атракција.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com