Thursday, Apr 19, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаПослаб земјотрес почувствуван попладне во Скопје

Послаб земјотрес почувствуван попладне во Скопје

zemjotres_seizmograf-640x296

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13:20 часот е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.