HomeДЕНЕШНАЕкономијаПоскапување на нафтата- нова регулаторна цена

Поскапување на нафтата- нова регулаторна цена

Од вчера бензинските пумпи низ Република Македонија ЕУРОСУПЕР БС 95 по литар се точи 57,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС 98 за 59,5 денари, а за ЕУРОДИЗЕЛ литарот изнесува 39 денари. Цената на нафтата забележа раст отако Русија потврди дека е подготвена да се состане да разговара со ОРЕС за нивното производство.

На берзата во лондон цената на барел нафта е искачен на 33,29 денари. На американската берза пак за 30,42 денари се продаваше барел нафтата. Следната корекција на цените ќе се одржи за три дена на 8 февруари, но сегашниот курс на доларот во однос на македонскиот денар бележи опаѓачки тренд, а еден долар чини 55,17 денари. Анализите се дека во вторник нема да има некоја голема корекцја, а и доколку се случи такво нешто се очекува малопродажните цени да тргнат надолу. Инаку, моментално малопродажните цени на бензините во Македонија се на многу ниско ниво.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com