HomeФЕР ПЛЕЈРакометПокажан е првиот син картон во еден ракометен натпревар

Покажан е првиот син картон во еден ракометен натпревар

Вчеравечер на натпреварот помеѓу Франција и Алжир во склоп на Светското младинско првенство во ракомет во Бразил за прв пат беше покажан син картон.

Со сини картони „се закитија“ Амине Бенанибиа и Софијан Темам, репрезентативци на Алжир. Изречувањето на казна со син картон значи автоматска суспензија од натпреварот и се доделува за груби прекршоци.

ИХФ во моментов експериментира со вметнувањето на синиот картон. Доколку се покаже како успешен, ќе се прошири иа на другите ракометни настани.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com