Wednesday, Feb 26, 2020
HomeДЕНЕШНАСветПоднесено барање за импичмент на Трамп

Поднесено барање за импичмент на Трамп

Tramp

Демократoт Бред Шерман од американскиот Претставнички дом го поднесе првото официјално барање за отповикување на Доналд Трамп од функцијата претседател на САД.

Шерман во барањето го обвини Трамп за попречување на истрагата за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, отпуштајќи го директорот на ФБИ, Џејмс Коми.

– Таквото однесување бара отповикување, судење и отстранување од позицијата претседател – рече Шерман, додавајќи дека тоа е прв чекор на многу долгиот пат.

Демократот од Калифорнија ја има поддршката на Ал Грин, кој е член на Претставничкиот дом и кој прв јавно го повика Конгресот да гласа за отповикување на претседателот.

Раководството на демократите се дистанцираше од обидот за отповикување на Трамп, тврдејќи дека со тоа само му се зајакнува позицијата на американскиот претседател.

За отповикување се потребни 218 гласови во американскиот Конгрес, каде мнозинството го имаат републиканците, поради што американските медиуми претпоставуваат дека мала е веројатноста барањето да биде прифатено.