Tuesday, Mar 31, 2020
HomeДЕНЕШНАСветПочина поранешниот италијански претседател Чампи

Почина поранешниот италијански претседател Чампи

ciampi

Поранешниот италијански претседател, премиер и гувернер на Централната банка на Италија, Карло Аѕељо Чампи почина денеска на 95-годишна возраст, јавија италијанските медиуми.

Чампи, кој одигра клучна улога во вклучувањето на Италија во еврозоната, беше италијански претседател од 1999 до 2006 година, а пред тоа 14 години ја извршуваше функцијата гувернер на Централната банка на Италија. Во кус период меѓу 1993 и 1994 година Чампи ја извршуваше и функцијата италијански премиер. Согласно италијанскиот Устав, по истекот на претседателскиот мандат, Чампи стана доживотен член на италијанскиот Сенат.

По повод смртта на Чампи, италијанскиот премиер Матео Ренци оцени дека тој неуморно и посветено работел во интерес на Италија.

„Изразувам почит кон човекот кој и служеше на Италија со сета страст“, напиша Ренци на Твитер.

Шефот на италијанската дипломатија Паоло Џентилони, изразувајќи сочуство по повод смртта на Чампи, нагалси дека тој бил „еден голем италијански државник“.

Засега се уште не е соопштено кога ќе биде одржан погребот на Чампи.

МИА