HomeДЕНЕШНАСветПо информацијата за силување: Британската полиција врши истрага во зградата на парламентот

По информацијата за силување: Британската полиција врши истрага во зградата на парламентот

britanija parlament

Британската полиција врши истрага по обвинување за силување во зградата на парламентот поднесено од соработник на пратеник од Конзервативната партија.

Лондонската полиција соопшти дека врши истрага за можно силуавње извршено на 14 октомври во парламентот.

– Истиот ден е уапсен 23-годишен маж под сомнение за силување, изјави портпарол на полицијата.

Полицијата не го соопшти името на осомничениот ниту на евентуалната жртва. Според дел од британските медиуми, осомничениот е соработник на пратеникот конзервативец, Крејг Макинли.

МИА

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com