Thursday, Apr 26, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаПиротехничко средство предизвика експлозија близу шахта за гас во Куманово

Пиротехничко средство предизвика експлозија близу шахта за гас во Куманово

Непознат сторител фрлил пиротехничко средство во близина на шахта на булеварот „Октомвриска револуција„ во 4 часот утрово. Од СВР Куманово соопштија дека нема повредени лица, но причинета е материјална штета на шахтата која е во сопственост на ЈП „Куманово-Гас“.

Ескплозијата настанала на приземниот дел на бетонската шахта од дистрибутивниот гасовод. Се работи на расчистување на случајот за кое Јавното обвинителство констатирало дека се работи за кривично дело – предизвикување општа опасност.