HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаПет години затвор за возачот кој ја усмрти новинарката Сузана Тодоровска – Павлоска

Пет години затвор за возачот кој ја усмрти новинарката Сузана Тодоровска – Павлоска

Пет години затвор му одреди судот на возачот Бојан Блажевски, кој на 9 јули годинава ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павловска кај трговскиот центар Зебра во Скопје. Во крвта на Бојан Блажевски по несреќата биле пронајдени 1,52 промили алкохол, а во урината 2,41. Кај него биле констатирани и траги од наркотична дрога канабис.

Блажевски на претходното рочиште ја призна вината и изрази каење за она што го сторил. Семејството на новинарката Сузана Тодоровска – Павлоска е незадоволно од пресудата – пет години затвор. Адвокатот на семејството, Јанаки Митровски изјави дека во никој случај ниту тој како бранител, ниту најблиските на новинарката се задоволни од висината на санкцијата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com