Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАЕкономијаПекинг го надмина Њујорк по бројот на милијардери

Пекинг го надмина Њујорк по бројот на милијардери

juan

Пекинг стана нова светска престолнина на милијардери во светот која живеат повеќе од сто милијардери, со што го надмина Њујорк кој е дом на 95 милијардери. Истражувањето, кое доаѓа неколку месеци после известувањето дека во Кина има поголем број на милијардери отколку во САД, укажува на тоа дека кинеската елита продолжува да остварува огромно богатство и покрај слабеењето на економијата. kina milijarderi„И покрај падот на берзата, Кина има повеќе нови милијардери отколку која било друга земја минатата година“, откри Руперт Хугеверф, претседател на „Hurun Report“, магазин кој се занимава со рангирање на најбогатите луѓе во светот. Помеѓу првите пет градови на оваа листа со наоѓа и Москва со 66, Хонк Конг со 64 и Шангај со 50 милијардери.