Sunday, Mar 29, 2020
HomeДЕНЕШНАРегионПартијата на Ердоган победи на предвремените парламентарни избори

Партијата на Ердоган победи на предвремените парламентарни избори

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Партијата на Реџип Таип Ердоган останува на власт. Партијата на Правдата и развојот (АКП) победи на изборите во Турција со 49,35 отсто освоени гласови, покажуваат резултатите по пребројување на 100 % од гласачките ливчиња, јави турската телевизија НТВ. АКП успеа да го врати парламентарното мнозинство и таа ќе има 316 места во 550-члениот Парламент.

За главната опозициска Народнорепубликанска партија гласале 25,44 % од гласачите и таа ќе има 134 мандати во турскиот Меџлис. Партијата на националистичко движење освои 11,97 %, а за прокурдската Демократска партија гласале 10,59 %, со што го мина десетпроцентиот изборен праг.

Турција денеска забележа висок одзив на гласачи. На предвремени парламентарни избори излезеноста била 87 %.