HomeДЕНЕШНАСветПартиите ќе потпишат Кодекс со обврска за фер избори

Партиите ќе потпишат Кодекс со обврска за фер избори

Коалициите и политичките партии кои ќе учествуваат на предмремените парламентарни избори на 11 декември утре ќе потпишат Кодекс со кој ќе се обврзат за фер и демократски изборен процес. Веќе во понеделник на 21 ноември започнува дваесетдневната изборна кампања која ќе трае до 9 декември на полноќ, односно на ден до изборниот молк.

Партиите и коалициите се подготвуваат и за првите митинзи и средби со граѓани со кои ќе ја стартуваат кампањата, која се очекува да биде многу жестока и повалкана од вообичаено со оглед на тешките меѓусебни обвинувања и долгата политичка криза.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com