Thursday, Mar 22, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионПаника на авионската линија Варшава-Хургада, пијан патник со лажна дојава за бомба

Паника на авионската линија Варшава-Хургада, пијан патник со лажна дојава за бомба

Авион на полска авиокомпанија принудно слета во бугарскиот град Бургас поради лажнна дојава за поставена бомба, изјавила портпаролката на аеродромот.

polski avion 2Околу 160 патници биле евакуирани од безбедносни причина откако патник рекол дека во авионот има поставена експлозивна направа. Безбедносни служби направиле детален преглед на леталото, а 64-годишниот патник за кој се воспоставило дека е под дејство на алкохол е пратен на испитување.