HomeДЕНЕШНАСветПакистан ќе ја депортира зеленооката Авганистанка

Пакистан ќе ја депортира зеленооката Авганистанка

Судот во Пакистанскиот град Пешавара одлучил дека, поради поседување на лажна лична карта, Авганистанката Шарбат Гула која стана позната кога нејзина фотографија се најде на насловната страница на „National Geography“, ќе биде депортирана од Авганистан. Зеленооката Авганистанка Гула беше уапсена пред 10 дена во Пешавара, во близина на границата со Авганистан, поради поседување на лажна лична карта и нелегален престој во Авганистан.

Според зборовите на пакистанскиот обивинител Мохсина Давара, таа ќе биде депортирана во рок од пет дена, бидејќи тогаш истекува нејзиниот притвор во траење од 15 дена. Тој наведе дека и судот одлучил дека девојката треба да плати и парична казна од 1.100 американски долари. Гула веќе со години живеела во Пакистан како Авганистански бегалец.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com