Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаПадна договор во работната група, писмо и четири потписи за избор на преостанатите обвинители на Катица Јанева

Падна договор во работната група, писмо и четири потписи за избор на преостанатите обвинители на Катица Јанева

Работната група, односно партиите потписнички на договорот од Пржино склучиле договор за избор на преостанатите седум обвинители кои и се потребни на СЈО Катица Јанева.

Писмо со потписи од претставниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА ќе биде испратено до Советот за јавни обвинител во кое ќе побараат останатите обвинители да се изберат в понеделник од предлогот на Јанева, и кои уште истиот ден ќе положат заклетва. Слично писмо ќе се испрати и до о Уставниот суд , со барање што побрзо да се закаже седница и уставните судии да се изјаснат за уставноста на законот за специјалното обвинителство.

Еврокомесарот Јоханес Хан в понеделник во Скопје ќе го пречеаат деблокирани преговори доколку Советот за јавни обвинители постапи по договорот на работната група.

Извор: 24 Вести