HomeДЕНЕШНАРепубликаОтец Тихон од Русија се сретна со претседателот Иванов

Отец Тихон од Русија се сретна со претседателот Иванов

ivanov-tihon

Претседателот Ѓорге Иванов во Охрид го прими епископ Тихон, викар на Патријархот Московски и на цела Русија, кој престојува во посета на Република Македонија. Отец Тихон е познат и како духовник на рускиот претседател Владимир Путин. Поводот за неговото доаѓање во Македонија е и промоција на книгата „Свети а несвети“ која е бестселер во православната литература.

На средбата, како што соопшти кабинетот на претседателот, биле разменети мислења за односите меѓу Mакедонската православна црква- Охридска Архиепископија и Rуската православна црква, како и за севкупните состојби во православието.

Претседателот Иванов ја истакнал потребата од натамошно интензивирање и збогатување на односите меѓу двете цркви, како и воопшто на релациите меѓу македонскиот и рускиот народ, кои ги поврзува богата заедничка историја.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com